Sbor Českobratrské církve evangelické Soběslav

Postní meditace

Postní meditace jsme začali pořádat, protože nám něco podobného v církvi chybělo. Nic proti vzdělání, ale někdy nestačí informaci dostat, ale je třeba ji nechat promlouvat do našeho života. Pokud odložíme spěch a běžné starosti, zmlkneme a necháme Bohu čas, může se to stát.

Scházíme se na tři dny, obvykle v prvním postním týdnu, na Vlčici u Staňkovského rybníka. Okolo je krásná příroda a většinou i klid. Do lokality je zakázán vjezd autem a je mimo turistické trasy. Chata je bez elektřiny a vody. Musíme si natahat a nařezat dřevo. Pečeme si chlebové placky. První večer se představíme, dohodneme se na pravidlech a chováme se ještě zcela nepostně.

Každý den se třikrát scházíme ke čtení vybraných biblických textů, k jídlu a k modlitbě. Ráno čteme žalm a text ze Starého zákona. Při obědě žalm opakujeme a přidáme ještě text z Nového zákona. Součástí večeře je i Večeře Páně. A také probíhá rozhovor jak k nám ten den Písmo promluvilo a modlíme se. Jinak se snažíme nemluvit. Strava je sice postní, ale velmi mírně. Rozhodně se nikdo nemusí trápit hlady.

V místnosti u kamen je krásně teplo, až horko. Někdy trochu trvá, než se prohřejí i ložnice, kde se dá také spát. Někteří z nás dobrovolně spí venku pod hvězdami. Přes den, mezi setkáními, si každý chodí, nebo nechodí kam chce. Okolí Staňkovského rybníka je opravdu malebné. Pokud není na rybníku led, máme k disposici i kanoe.

Cena za pobyt je příznivá. Za pronájem srubu platíme 800Kč za noc. Každý přiveze ovoce a zeleninu, zhruba tolik, kolik sám spotřebuje. Mouku a olej na placky, víno na Večeři Páně a svíčky nakoupíme společně. A ještě se musíme podělit o náklady na dopravu. A to je vše.

V zásadě se dá přihlásit i na poslední chvíli. Potřebujeme jen hrubý odhad kvůli nákupu potravin a dopravě. Máme k disposici dvě povolení ke vjezdu. Příjezd je od vesnice s názvem Mirochov.

Sebou je třeba mít teplý spacák, baterku, bibli, ovoce a zeleninu. A samozřejmě nějaké přiměřené oblečení.

Asi se nedá mluvit o zázracích, nebo nějakých duchovních extázích, přes to má pro nás tento vyhrazený čas velikou cenu a je pro nás duchovní posilou. Zároveň je hledáním něčeho, co bychom nazvali spiritualitou, která má ale evangelický charakter. Ten se projevuje v tom, že je postavený na Písmu a ne na výrazném duchovním vůdci. Spíše na společném sestersko-bratrském hledání. A ve střízlivosti.

Ludmila Míchalová Mikšíková, Richard Dračka, Jan Růžička

15.3.2012